Aktuellt

 

 

 

Vinstförteckning

Stockholmspostens konstförenings årsmöte

2017-10-24


Utlottning samtliga medlemmar

Vinst Titel Konstnär Teknik Vinnare
1 Ansikte kvinna Igge Karlsson Blyerts Tomas Johnsson
2 Äntligen NE Johansson Stentryck Kajsa Norman Dahlman
3 Moln med Heligholm Arnold Bunge Akryl på plywood Stefan Evert
4 Dimman Bertil Bengtsson Akryl på plywood Christer Behnke
5 Katthammarsvik Märta Wennerholm Tuija Nikulainen
6 Stengårdstrappan Hasse Lindroth Torrnål/akvarell Monica Patz-Strömstedt
7 Katarinahissen Bernt Wennström Litografi Claes Larsson
8 Gamla Stan 11ex Jan Lundqvist Litografier Mats Sandblom
9 Lolo Okänd Kroki Lena Almström- Rurling
10 om Hasse Lindroth Bok Svante Olsson

 

Utlottning mötesdeltagare

Vinst Titel Konstnär Teknik Vinnare
1 Tavla AC von Reybekiel Emalj LG Karlsson
2 Ellow J Nordin Olja PO Brandeker
3 Konstmapp Sara Nelin Tusch Margareta Schulstad
4 Ex Libris Svante Trottestam Olja Gunilla Andreasson
5 Källvatten EvaMia Sjölin Akryl Mats Rahm
6 Jag minns Island I Veroni Ankarkrona Akryl på papper Raili Kalliovaara
7 Björkstam Curt Hamne Akvarell Gudrun Vanke
8 Pimpelfiskare Peter Ekroth Kol PG Pettersson

 

 


 


 

 

Johan Pettersson

16 okt - 11 november

Olja och akryl på duk

 

 


 

 

 

 


 

Foton från Peter Ekroths utställning

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

Hasse Lindroth - Torrnål, etsningar och foto

9 april - 12 maj

 


 

 


 


Eva Mia Sjölin och Mickan Sandelin - Målningar resp. målningar o digital grafik

5 mars - 1 april

 



Eva Mia Sjölin - Sound-of-silence



 

Mickan Sandelin - Oljemålning

 

 

Eva Mia Sjölin - Cross the sea

 



 

 

Svante Trottestam - oljor på duk

5 feb - 3 mars

   

 

 


 


Sara Nelin - tuschteckningar och akvarell

9 jan - 3 feb

 

 


 

Vinstförteckning

Stockholmspostens konstförenings årsmöte

2016-11-28


Utlottning samtliga medlemmar

Vinst Titel Konstnär Teknik Vinnare
1 Igge Karlsson Lito Claes Larsson
2 Oktoberskörd och tre rum NE Johansson Lito-stentryck Monica Patz- Strömstedt
3 Kanna Cilla Adlercreutz Keramik Caisa Norman Dahlman

 

Utlottning mötesdeltagare

Vinst Titel Konstnär Teknik Vinnare
1 Trädgårdsmur
(Bali)
Jussi Taipaleenmäki Gouache Bo Hellberg
2 Strandpromenad I och II Helene Forsberg Akryl och textilcollage Riita Ilomäki
3 Skohorn Pablo von Eckardstein Smide Svante Olssson
4 Skohorn Pablo von Eckardstein Smide PG Pettersson
5 Småfolk Helmtrud Nyström Akvarell Raili Kalliovaara
6 Uteservering Helena Trovaj Akvarell Tedh Janssons dödsbo

 

Vernisssagebilder




 

Årsmöte

Mötet hålls i Arken, Storvreta pl 8
(konferensrummet ligger intill utställningsområdet)

kl. 17 den 28 november 2016

Vi har dessutom bjudit in Ann-Christine von Reybekiel som berättar om sin pågående utställning.
Vi kommer att ha sedvanlig utlottning av konst värd mer än 20 000 kronor

Anmälan senast 24 november till olov.lundin@postnord.com

Förslag - dagordning årsmöte måndag 28 november 2016

01. Mötet öppnas
02. Val av mötesordförande, -sekreterare, justerare och rösträknare
03. Dagordningen godkänns
04. Fråga om kallelse skett i behörig ordning
05. Verksamhetsberättelsen och ekonomisk rapport för 2015/2016
06. Revisionsberättelsen samt frågan om ansvarsfrihet för styrelsen
07. Styrelsens förslag till budget för nästa budgetår
08. Ändring av stadgar - andra ställningstagandet (efter extramöte 18 april)
09. Val av ordförande på ett år
10. Val av två ledamöter på två år och två suppleanter på ett år
11. Val av två revisorer och en ersättare
12. Val av valberedning
13. Verksamheten under 2016/2017
14. Arvoden till styrelsen
15. Inkomna motioner
16. Mötet avslutas

 


Ann-Christin von Reybekiel utställning Arken

28 nov - 7 januari

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


Joakim Nordin


26 september -29 oktober

Olja, Akryl

 


 

 

 

 

 

Helena Trovaj


28 aug -24 september

Akvarell

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Jussi Taipaleenmäki

30 maj - 1 juli 2016

olja, litografier, träsnitt

 

 

 


 

Curt Hamne


akvareller 4 april – 6 maj 2016 i Arken

samt

1 juni - 26 juni på Årsta
(OBS andra verk än i Arken)

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helene Forsberg - måleri samt fritt broderi

Utställningen pågår 29 feb - 1 april

 

 


 

 

 

 


 


 

 


 

 

 

 

Vinstförteckning

Stockholmspostens konstförenings årsmöte

2015-10-26


Utlottning samtliga medlemmar

Vinst Titel Konstnär Teknik Vinnare
1 Wilderness Marie-Louise Landin   Lena Sandin
2 Papperssvalor Johanna Bergh   Björn Simon
3 Kalakuchi.... Barbro Folcker   P O Brandeker
4 Höstljus Eva Ljungdahl Akryl Margareta Schulstad

 

Utlottning mötesdeltagare

Vinst Titel Konstnär Teknik Vinnare
1 Vänta på mig Galina Davydtchenko Bok Mats Sandblom
2 Hästen Björn Ståbi Carina Adesol
3 Skohorn Pablo von Eckardstein Smide Lars Landolf
4 Skohorn Pablo von Eckardstein Smide L-G Karlsson


 


 

Årsmöte

Mötet hålls i Arken, Storvreta pl 8
kl. 17 den 26 oktber 2015
(konferensrummet ligger intill utställningsområdet)

 

Förslag - dagordning årsmöte måndag 26 oktober 2015


1. Mötet öppnas
2. Val av mötesordförande, -sekreterare, justerare och rösträknare
3. Dagordningen godkänns
4. Fråga om kallelse skett i behörig ordning
5. Verksamhetsberättelsen och ekonomisk rapport för 2013/2014
6. Revisionsberättelsen samt frågan om ansvarsfrihet för styrelsen
7. Styrelsens förslag till budget för nästa budgetår
8. Val av ordförande
9. Val av två ledamöter på två år och två suppleanter på ett år
10. Val av två revisorer och en ersättare
11. Val av valberedning
12. Verksamheten under 2015/2016
13. Styrelsearvoden
14. Inkomna motioner
15. Mötet avslutas


 

Aktuellt

 

Konstnärsbesök i Arken

Veroni Ankarcrona kommer att vara på plats i utställningshallen
torsdagen den 22 oktober mellan klockan 11:00 - 13:00.

Föreningen bjuder på cider med tilltugg.