Utställare 1947 - 2013
 År

Utställare

2015-2016

Staffan Snidare, 3FOTOGRAFER &1 designer : Dan Hansson, Göran Wallin, Carin Carlsdotter Danell, Lina Eriksson. Arnold Bunge, Helene Forsberg, Curt Hamne, Jussi Taipaleenmäki, Helena Trovaj,Joakim Nordin

2014-2015 Johanna Bergh, Rakel Grünewald, Eva Ljungdahl, Galina Davydtchenko, Pablo von Eckardstein, Bertil Bengtsson, Marie-Louise Landén, Veroni Ankarcrona
2013-2014

Maria Hillfon, George Krallis, Kaj Bernstone, Hasse Lindroth, Jordi Arkö,
PG Thelander, Erland Törngren, Kerstin Törngren, Thomas Qvarsebo, Lena Lervik, Jan Lundqvist, Marylyn Gierow, Göran Josephzohn, Hans Laurell, Gunilla Gerdrup, Aino Myllykangas, AnnSofi Pettersson, Ali Aissaoui

2012-2013 Ola Carlberg, Seth Schuwert, Jan N O Nilsson, Disa Törner, Rune Grönjord, Rigmor Grönjord
2011-2012 Sixten Haage, Hasse Lindroth, Cilla Adlercreutz, Göte Karlsson, Hanna Al - Haek, Konstgrupperna i Hallunda, Lis Thomasson,
Anita Brusewitz - Hansson, Mikael Kihlman, Lennart Iverus, Eva Ljungdahl, Helmtrud Nyström, Jordi Arkö, Karin Wennström, Birgitta Gilljam
2010-2011
Igge Karlsson, Gun-Britt Sundstedt, Ulf Wahlberg Gösta och Marylyn Gierow, Georgianna Kralli, Lenny Clarhäll Eva Björk Curt Hamne, Karin Wennström, Björn Ståbi, Cilla Adlercreutz, Bernt Wennström, Siw Selim,
2009-2010 Rion Farmer/Terra Australis, Kaj Bernstone, Birgitta Ridby, Stig-Åke Lund, Berndt Wennström, Jan Lundquist, Leif Ericsson, Ingela och Britta Penje
2008-2009 Eva Mia Sjölin, Yrjö Edelman, Claes och Barbro Folcker, Erland och Kerstin Törngren, Örjan Wikström, AnnSofi Pettersson, Gunilla Mann, Olof Nannesson, Carmen Lindahl, George Krallis, Igge Karlsson, Lotta Backman, Luis Deza, Ali Aissaoui
2007-
2008
Konstnärer från Kretsen i Södertälje, Ali Aissaoui, Lena, Gösta, Emilia Linderholm, Jussi Taipaleenmäki, Luis Deza, Ina Katarina Strömberg, Birgitta Brorström, Lars o Ingela Agger, Aino Myllykangas, Eva Mia Sjölin,Yrjö Edelman, Eva Holmér Edling, Svenerik Jacobsson, Birgitta Lindh Lewin, Jorgo Krallis, Bitte Richardsson, Eva Mia Sjölin, Igge Karlsson, Lotta Backman

2006-
2007

Mia Jarnsjö, Bergliot Kvarnare, Svenerik Jakobsson, Birgitta Mångsen, Ann-Marie Djurfors, Stig Fyring, Hasse Lindroth, Bengt Landin, George Krallis, Lars Melander, Igge Karlsson, Thomas Qvarsebo, Lena Lervik, Lis Thomasson, Birgitta Lindh Lewin, Eva Holmér Edling, Birgitta Rolander von Schantz, Louise Lidströmer, Rolf Swedberg, P G Thelander, Alf Olsson
2005-
2006
Georg Suttner, Bo Thorén, Inga - Britta Carlsson, Kenneth Börjesson, Kerstin Andersson, Kersti Rågfelt Strandberg, Kjell Westerholm, Lennart Sand, Lena Lervik, Kerstin Skjöld,
Jean Harriet Björling, Nils E Johansson, Anette Heymann, Bosse Perman, Ingrid Folke, Birgitta Lindh Lewin, Bitte Rickardsson, Lars Boberg, Lennart Forsling, Sam Westerholm, Mia Jarnsjö, Hasse Lindroth, Mikael Kihlman, Sven Lingardsz
2004-2005 Lis Thomasson, Caroline Berggren, Eva Björk, Curt Hamne,
Birgitta Richardsson, Ulla Nordenskjöld, Gunnel Heineman,
Ruben Heleander, Siv Adeberg, Birgitta Lindh Lewin,
Gunilla Gerdrup, Lars Melander, Ljubi Lidströmer, Peter Prütz, Birgitta Olsson, Lars Hjelm, Sara Nilsson Bergman, Sven Lingardsz,, Jan Lundqvist, Valentina Kuprina,Hanna Al-Haek,
Sonia Feltenius, Ingegerd Möller

2003-2004

 

Alf Olsson, Eva Stockhaus, Erik Höglund, Luis Deza, Sven Lingardsz, Caroline Berggren, Lotta Backman, Igge Karlsson, Bengt Landin, Ljubi Lindströmer, P G Thelander , Maria Ginzburg, Stina Johnson,Yrjö Edelman, Thomas Qvarsebo, Francisca Lindberg, Gilda Perna, Jan Grantorp, Jan Bergerfelt , Gun Ebbesson, Staffan Snidare, Maria Hillfon, Joze Strazar, Anders Palmér
2002-2003 Sixten Haage, Hasse Lindroth, Ann- Sofie Gelfius,
Mona Huss Walin
, Hans Hamngren, Peggy Eklund,
George Krallis, Annika Liljedahl, Lars och Ingela Agger, Lotta Backman, Berto Marklund, Jan Bergerfeldt, Eva Holmér Edling, Kaj Bernstone, Heidi Sverin, Karin Eklöv, Rune Grönjord,
2001-2002 Igge Karlsson, Alf Olsson, Kristina Abelli Elander,
Rigmor Grönjord, Kjell Anderson, Ylva Håkansson Byström,
Alexandra Kern, Sven Lingardsz, Dag Mattsson, Kaj Bernstone, Boris Zats,
Mikael Kihlman, Björn Nyberg, Lena Pettersson,
Rolf Swedberg, Eva Ljungdahl, Eva Hedberg, Jan Lundquist, Maria Boczewska,
Jan Grantorp, Gunilla Kihlgren, Luis Deza, Kjerstin Halden, Ann- Charlotte Fornhed
2000-2001 Mikael Kihlman, Ingemar Aulin, Lars Hjelm, J O Haga,
Gunilla Daga, Maj Nyberg, Kerstin Karlsson, Lars Lerin ,
Yngve Henriksen, Lena Flodman, Kersti Rågfelt Strandberg, Adrian van Arkel , Maria Cotellessa, Lis Thomasson,
Rut Brangmo, Berndt - Rune Jäverbrandt,
Jan Bergerfelt, Claes Folcker, Majjgret Bjesse, Barbro Folcker, Joze Strazar, Gunnar Brusewitz, Alf Olsson
1999-2000 Gösta Gierow, Marylyn Gierow, Lena Linderholm, Tina Palomäki,
Jan Bergerfeldt, Göran Brunius, Björn Ekegren, Bertil Appelgren,
Staffan Sunnegårdh, John Wiert, Gunilla Mann, Eva-Maria Kothe,
Johan Edling, Metallum, Sverre Erixon, Eva Stockhaus,
Jan Lundquist,
Ruth Goldman Grosin, Anita Brusewitz Hansson,
Majgret Bjesse, Rut Brangmo
1998-1999 Claes och Barbro Folcker, Sara Fosselius, Bengt Landin,
Anders Gullberg
, Ulla Fries, Sven Lidberg, Ulf Wahlberg,
Birgitta Stenberg, Franciska Lindberg, Ann-Charlotte Fornhed, Berndt-Rune Jäverbrant, Helena Gibson, Kjerstin Halden,
Maud Brood
, Rolf Swedberg, Mona Huss Walin, Caje Huss,
Hans Lindberg, Alf Olsson, Torbjörn och Grete Zetterholm,
Joze Strazar
1997-1998 Konsthögskolan, George Krallis, Lars-Otto Lindskog,
Tor Erik Flyckt, Ulf Lundqvist, Leif Ahnlund, Ann-Sofie Gelfius, Anna-Stina Åberg,
Rigmor och Rune Grönjord
, Jan Lundquist, Bosse Norling,
Igge Karlsson, Ryno Frieberg, Dagmar Änggård
1996- 1997 Einar Wennberg, Ylva Håkansson Byström, Rolf Swedberg,
Stig Åke Lund, Göran Bäckman, Ulla Wennberg, Åse Marstrander, Grethel Brohult
1995-1996 Reinhold Ljunggren, Gunnar Johnsson, Jan Grantorp, Ulla Nordenskjöld, Birgitta Danielsson, Lars Byström,
Monica Lorentzon, Maria Hillfon samt Salems Hemslöjd
1994-1995 Thomas Prytz, Milo Carstens, Lise Lundgren, Jöran Nyberg, Lars-Åke Lindstedt, Annika Rücker, Eva Holmér Edling,
Hasse Lindroth
, Rolf Hagen, Helena Hansson- Fahl, Dag Joelsson, Katarina Warrenstein samt 20 st guld- och silversmeder från Metallgillet
1993-1994 Birgitta Bondesson, Pontus Ljungberg, John Eyre, Karl-Axel Persson, Lill Norén, Lea Ahmed, Lotta Hagerman, Carina Moberg-Eyre, Lena Westerlund, Christina Wikström, Harry Moberg
1992-1993 Mikael Kihlman, Lisa Larson, Hans Linderoth, Lennart Olausson,
Jan Lundquist
, Rune Olsson, Berndt Wennström, Gunnar Larson,
Sara Fosselius,
Sven Lingardsz, Francisca Lindberg,
Eva Ljungdahl, Susanne Olsson
1991-1992 Jonny Nilsson, Hans Lindberg, Rune Grönjord, Igge Karlsson,
Jan Dahlgren, Birgitta Lindh Lewin, Helena Gibson,
Ruben Helleander, Anders Gullberg, Mikael Wahrby, Rigmor Grönjord, Inga-Britta Karlsson, Gunilla Prawitz, Layla Leinvald
1990-1991 Einar Rosén, Lea Ahmed, Aina Larsson, Gunnar Stålbrand,
Ulla Fries
, Staffan Snidare, Sylvia Fullman, Märta Wennerholm,
Eva Stockhaus, Leif Johansson, Kaj Bernstone, Emilsdotter Stålbrand
1989-1990 Barbro och Claes Folcker, Rachelle Puryear, Maria Bocewska,
Eva Holmér-Edling, Adrian van Arkel, Eva Ljungdahl,
Hans Lindroth
, Maria Heleander, Lars Lindeberg, Annmarie Lindbom, Christer Themptander, Berndt Rune Jäverbrant, Alf Olsson, Petter Zennström
1988-1989 Sven Ljungberg, Lena Linderholm, Sven Lingardsz, Jan Lundquist,
Olle Axling, Eva Holmér-Edling, Suzanne Endersen,
Monica Skarelius, Lars Boberg, Ola Carlberg
1987-1988 Alf Olsson, Anders Gullberg, Berndt Wennström, Eva Stockhaus,
Lennart Forsberg, Mikael Kihlman, Maria Hillfon, Erling Johnsson
1986-1987 Björn Lindroth, Hans Lindberg, Gudrun Nilsson, Rune Grönjord,
Hans Lindroth
, Berndt Rune Jäverbrant, elever från Konstakademien: Sissel Wibom, Cecilia Sikström, Eva Maria Ern, Henrik Samuelsson samt foto av Lennart Gagnefjord och
Anders Larsson
1985-1986 Olle Lindgren, Maud Brodd, Yngve Svedlund, Thomas Nordbrandt,
Mona Huss Wallin,
Ulf Wahlberg
1984-1985 Birgitta Rolander von Schantz, Inger Gustafsson, Pontus Ljungberg, Igge Karlsson, Rune Grönjord, Hans Lindroth, Helmtrud Nyström, Ulla Fries, Aina Larsson
1983-1984 Johan Lundgren, Olle Martinsson, Anders Gullberg, Anne-Marie Djurfors, Jan Lundquist, Olle Axling
1982-1983 Olle Nyman, Åke Pallarp, P O Ultvedt, Petter Zennström,
Rune Jansson, Sven Sahlberg, Georg Suttner, Jordi Arkö,
Sixten Haage, Hans Lindroth samt grafik från Grafiska Sällskapet
1981-1982 Viola Larsson-Allvar, Gunnar Allvar, Nils Zetterberg,
Hans Lindgren, Pellas G Hansson, Dagmar Mårtas,
Karl-Axel Larsson, Kalle Berggren, Jörgen Melanton,
Jan Runefeldt samt följande konsthantverkare:
Ulla Forsell och Eva Älmeberg, glas, Lars Bergström och
Gertrud Båge, keramik, Bertil Bengtsson och Rolf Swedberg, metall, Hans Svensson, foto, Kerstin Jonsson, batik
1980-1981 Bernt Franckie, Göran Nilsson, Ingemar Nygren, Igge Karlsson,
Nils Frick, Erna Langlet
1979-1980 Kjerstin Halden, Pia Knöppel, Kristina Anshelm, Hans Arnold,
Lars Carlsson, Anne Cassel, Sven Lindqvist, Lisa Aurell,
Å-C Donell
1978-1979 Fred Andersson, Olle Lindgren, Folke Lind, Gunnar Thorén,
Rolf Friberg, Martin Lindberg, N E Eskilhult, Anne-Mari Kölare,
Nils Kölare
1977-1978 Zabina Ingve, Bertil Wallien, Gertrud Olsson, Christina Olsson,
S Henriques, Ture Fabiansson, Nils-Gunnar Brunner,
Eyvor Brunner, Britt Lundgren, Anna Mizak, Jan Jonsson,
Fredrik Henkelman
1976-1977 Gideon Börje, Ove Dahlstrand, Curt Hillfon, Lars Byström,
Carl-Eric Bodén, Tryggve Örn, Stig-Åke Lundh, Jan-Erik Martinsson och elever från Konsthögskolan
1974-1976 Thea Ekström, N G Zander, Igge Karlsson, Eva Holmér-Edling,
Per-Erik Hagdahl, Rolf Erling Nygren, Elof Lindbäck, Jorgo Krallis,
Vide Jansson, Erland Cullberg, Britt-Ingrid Persson,
Kristina Munklinde, Annika Liljedahl, Sven Sahlberg,
Brita Streijffert, Ylva Byström, Maud Comstedt, Marylyn Gierow
1972-1974 Glas och plast, Alf Olsson, John Torgren, Sixten Lundbom ,
Torsten Fridh, Björn Selden, Hans Lindberg, Gustaf Rudberg, Margareta Petré, Lisa Aurell, Gerhard Steffe, Gunnar Allvar, Viola Larsson-Allvar, Siv-Britt Allvar, Lars G Holmqvist, Astri Taube, Ruben Heleander, Gunnar Brusewitz, Bob Somers, Catarina Köler, Ulrika Hydman-Wallien samt lärare och elever från Gerleborgsskolan
1970-1972 Ellinor Taube, Birgitta Seipel, Hans Lublin, John Wierth,
Jörgen Martinsson, Sture Collin, Sonja Pettrsson, Olle Lindgren,
Lars Gösta Lundberg, Konsthantverkarna, Lars Huck Hultgren,
Fred Andersson, Gunnar Greiber, Thage Nordholm,
Anders Fogelin, Thelma Aulio Paananen, Evy Låås, akademielever, Olle Nordberg, Gustavsbergskeramik
1968-1970

Martin Lindberg, Johan Waldenström, Stig Åke Lund,
Johan Lundgren, Björn Selder, Georg Suttner, glaskonst i dagens design, Lars G. Holmquist, Edlef Romeny, Börje Sandelin,
Stig Sellén, Göran Nilsson, Catharina Köhler, Bengt Collmar, Catharina Nilsson, Lizzie Olsson-Arle, Rolf Swedberg

1965-1967 Gustavsbergskeramik, Fred Andersson, Leopold Fare,
Carl Delden, Erik Byström, Sven Deurell, Mats Nilsson,
Tore Hultcrantz, Evy Låås, Björn Erling Evensen, Björn Sjöstedt, Kajsa Zetterquist, Per Adde, Jan Dahlin, Berndt Friberg,
Einar Palme, Pär Andersson
1963-1965 Fransk färggrafik i världsklass, Gunnar Persson, Sven Lundqvist,
Einar Forseth, Anders Fogelin, Olle Lindgren, Sixten Lundbohm,
Bengt Hamrén, Johan Waldenström, Siri Rathsman,
Ingegerd Möller, Rolf Erling Nygren, Ruben Heleander, Torsten Fridh, Rune Hagman
1961-1962

Bror Ingemar Fröbergh, Torgil Smith, Jan Dahlin, Puck Stocklassa, Lennart Gram, Ulla Larsson, Åke Jönsson, Björn Adegren,
John Thorgren, Gustav Rudberg, Poul Ekelund, Carl Riise,
Axel Kargel, Tyra Lundgren, Arvid Knöppel, Einar Christiansson, Thage Nordholm, Åke Pallarp, konsthantverk (Hertha Hillfon,
Grete och Tom Möller, Inger Sarin, Eva-Lisa Nordin, Christer Sjögren, Kurt Landgren)

1958-1960 Göran Folker, Asmund Arle, Igge Karlsson, Philiph von Schantz,
Sölve Olsson, Sten Teodorsson, Per Erik Hagdahl,
Fred Andersson, Folke Truedsson, Sixten Lundbohm,
Uno Wallman, Eric Grate, Erik Byström, Rolf Swedberg, Marguerite Husberg, Britt-Mari Jacobsson, Donald William Olsson, Ulf Aschan, Stockholmsbilder (Nisse Zetterberg, Tore Videryd, Hjalmar Strååt, Kurt Lindon), konsthantverk (Orrefors, Gustavsberg, Hans Krondahl, Liljedahl)
1956-1958 Gunnar Allvar, Kurt Törnqvist, Knut Erik Lindberg,
Torsten Bergmark, Ture Fabiansson, Wilhelm Giesecke,
Arne Cassel, Nils Fredriksson, Knut Agger, Nils Göran Brunner, Harald Fredriksson, Gunnar Persson, Lennart Larsson,
Torsten Fridh, Rune Claesson, Pär Andersson, konsthantverk
1954-1956 Olof Leyman, Martin Holmgren, Lizzie Olsson, Sven Deurell,
Tage Hedqvist, Birger Mörk, Liss Eriksson, Armand Rossander,
Einar Christiansson, Martin Lindberg, Alf Olsson,
Folke Andersson, Randi Fisher, Olle Gill, grafik från Samarbetsnämnden
1952-1953 Olle Pettersson, Sxten Lundbohm, Nils Fredriksson. Carl Eldh,
Eric Gnista, Kurt Törnqvist, Sven Deurell, Rune Hagman,
Gunnel Frieberg, Bengt Lissegård, Ture Johansson,
Barbro Forslund, Hugo Simson, Torsten Fridh, Gunnar Persson, Doris Hennix
1951-1952 Georg Källqvist, William Gibson, B. Gullberg, Emil Näsvall,
Uno Lindberg, Stig Blomberg, Ture Johansson, Wilhelm Wik, Wiggo Djurberg, Gerry Eckhardt, Tor Hörlin, Tore Berg,
Bengt Hamrén
1950 Nils Fredriksson, Wilgot Olsson, Sven Deurell, Esaias Thorén,
Gunnar Persson, Kjell Rosén, Helge Frender
1949 Herbert Walås, Holger Gardelius, Harald Lindberg, Lennart Örnebäck, Kurt Lindon, Erik Byström, Sven Hellqwist,
Albert Eriksson, Karl Andersson
1948

Donald William Olsson, Sven Deurell, Gerry Eckhardt,
Edvin Ollers, Lars Florén, Harald Fredriksson, Sven Gunnar, Simon Sörman, Gunnar Persson, Einar Kihlman, Simone Dardel, Tor Hörlin

1947 Edgar Wallin